Ako liečiť opuch po extrakcii?

Zodpovedané
28. jún 2019

Dobrý deň,

zubár mi trhal zub, pod ktorým som mala hnis. Bola to spodná sedmička. Po vytrhnutí mi to vôbec neodpúcha a hnis mi neodtiekol.

Ako mám ďalej postupovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ťahanie zubu (extrakcia) je pomerne náročný zákrok, pričom telo sa musí s hojením extrakčnej rany samo pomaly vysporiadať.

Od vás sa očakáva, že mu v tom maximálne pomôžete tým, že dodržíte základné pokyny. V rane sa tvorí krvná zrazenina, ktorú nesmiete vypláchnuť ani vycucať, ani si do rany nechoďte jazykom, aby ste ju nenarušili a rana nezačala opäť krvácať.

Vyplavenie zrazeniny by mohlo vyvolať silné bolesti a zápal, takzvané suché lôžko. Na povrchu sa vytvára belavý povlak, ktorý môže pripomínať hnis, je to však súčasť hojivého procesu, preto sa ho nesnažte odstrániť.

Časom do rany vrastie sliznica a zrazenina vytvorí väzivové tkanivo, z ktorého neskôr vznikne kosť. Piť môžete cca hodinu po zákroku, jesť až po cca 4 hodinách. Vhodná je kašovitá nedrobivá strava, žiadne orechy, zrniečka, mak ani sezam, jedlo aj nápoje by mali byť vlažné.

Čo sa týka opuchu, po zákroku si na líce prikladajte studený obklad, napr. vrecko mrazenej zeleniny zabalené v utierke a nelíhajte si, ale držte hlavu vzpriamenú. V noci nespite na strane rany, dajte si na noc tabletku od bolesti, nie však s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (napr. acylpyrín, aspirín), pretože môže zvýšiť krvácavosť rany. Neužívajte alkohol a nefajčíte.

Opuch zmierňuje chlad, preto je najvhodnejšie plánovať extrakcie zubov na zimné mesiace. Na čistenie zubov v okolí rany používajte mäkkú zubnú kefku, nie elektrickú, zuby dôkladne čistite.

Po 24 hodinách od zákroku môžete začať vyplachovať ústa (nie ranu) po jedle. Použite buď vlažný odvar z repíka/harmančeka, alebo Curasept 220 ústnu vodu s obsahom chlorhexidínu.

Bolesti v okolí rany trvajú cca 4 až 7 dní. Ak bolesť pretrváva, prípadne sa stupňuje, alebo máte minimálne 2dni teplotu nad 37,5 °C, ozvite sa svojmu zubnému lekárovi a príďte na kontrolu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská