Ako liečiť opuchnuté líce po výbere nervov?

Zodpovedané
20. máj 2020

Dobrý deň,

moja zubárka mi v utorok vybrala nervy zo šestky a vyčistila kanáliky. Vo štvrtok som pocítila veľké pulzujúce bolesti a lieky proti bolesti nezabrali.

V piatok som sa vrátila k zubárke, ale bola tam jej kolegyňa. Tá mi otvorila zub a prečistila kanáliky a zavrela naspäť. Predpisala mi ATB Dalacin C a Ibalgin 600 proti bolesti. To mi moc nezaberá.

V sobotu ráno som sa zobudila opuchnutým a boľavým lícom.Poobede som zašla na pohotovosť. Pán zubár kontroloval zub. Ten nie je to citlivý na dotyk. Predpísal mi liek Aulin proti bolesti a povedal, že treba počkať minimálne do pondelka, aby antibiotika účinkovali. Na opuch mám dávať studený obklad. Líce mám opuchnuté a veľmi ma bolí. Mám zvýšenú teplotu 37,5°C. Aulin proti bolesti som ešte nedala.

Ako mám postupovať ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ máte v zube pulzujúce bolesti a zároveň sa vytvoril opuch, zub by nemal zostať uzavretý. Skúste si dočasnú výplň z neho vyškrabať, tieto výplne sa robia z materiálu s drobivou konzistenciou, malo by sa vám to podariť.

Po otvorení zubu by mal tlak prejsť a s ním aj silná pulzujúca bolesť, zo zubu môže taktiež vytiecť hnis. S liečbou antibiotikami pokračujte ďalej tak, aby ste dobrali celé balenie, neprerušujte liečbu. Podľa potreby užívajte lieky proti bolesti.

Ozvite sa vašej ošetrujúcej zubnej lekárke a urgentne sa objednajte, aby mohla v ošetrení koreňových kanálikov pokračovať.

Mala by tiež skontrolovať opuch a pokiaľ by bolo ložisko s hnisom v ústach nahmatateľné, tak s použitím lokálneho znecitlivenia by mala hnis vypustiť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská