Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

hoci sa dojčeným deťom tvoria na zúbkoch kazy, dojčenie samo o sebe má na kazivosti zúbkov menší podiel ako jedlá a nápoje.

Z prsníka dieťa mlieko aktívne saje a zároveň prehĺta (bradavka je vtiahnutá za zúbkami), čo škodí zúbkom menej, ako keď mlieko z fľaše vyteká a zúbky sa v ňom "kúpu". Ale aj ľudské mlieko obsahuje cukor (hoci menej ako kravské), ktorý v ústach živí baktérie spôsobujúce zubný kaz.

V noci sa tvorí menej slín a ak dieťa zaspáva pri dojčení, mlieko na zúbkoch zaschne a možnosti na rozvoj zubného kazu sa tým zvyšujú. Po dojčení by ste vždy mali ústočká dieťaťu jemne vytrieť vlhkou handričkou alebo gázou obtočenou okolo prsta.

Prvé mliečne zúbky čistite silikónovým náprstkom alebo mäkkou detskou kefkou 2x denne, najmä pred spaním. V tomto veku ešte pastu používať nemusíte a ak chcete, tak len minimálne množstvo, stačí len obtretie o zubnú kefku.

Ošetrenie počiatočného odvápnenia mliečnych zúbkov sa nerobí. Odporúčam snažiť sa nočné dojčenie obmedziť úplne a zároveň môžete namiesto pasty s fluoridmi používať krém Tooth Mousse. Ten detskú sklovinu posilňuje nie na báze fluoridov, ale na báze kazeínu, ktorý "lepí" silnejšiu koncentráciu vápnika a fosfátu k povrchu skloviny.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská