Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako liečiť zlé zúbky u dvojročnej dcérky?

Zodpovedané
Rast zubovBatoľa (1 - 3 roky)Zubný kaz
11. feb 2020

Dobrý deň,

mojej dvojročnej dcérke vyrástli predné zúbky bez sklovinky a má ich už veľmi poškodené. Veľmi ju bolia a občas aj napuchne v tváričke. Od tých dvoch sa už chytajú aj bočné. Nechce si ich už ani umývať, lebo ju strašne bolia.

Pani zubárka povedala, že ju operácia neminie.

Mala by som ju dať na tú operáciu už v takom útlom veku?

Nebude mať traumu počas života zo zubárov?

Alebo mám len čakať kým jej vypadnú?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neviem, akú operáciu mala vaša zubná lekárka na mysli, ale pokiaľ ide len o mliečne horné prvé rezáky, určite by som neodporúčala kvôli 2 zubom uvádzať tak malé dieťa do celkovej anestézie.

V zriedkavých prípadoch môže pri vývoji zubnej skloviny nastať porucha jej tvorby, čo sa po prerezaní zubu najčastejšie prejaví ako matný fľakatý, či žltastý povrch zubu, ide však nielen o zmenenú farbu, ale aj hrúbku a hustotu minerálov v sklovine, časom môže dôjsť k úplnému vymiznutiu skloviny.

Možnosti ošetrenia takýchto mliečnych zúbkov sú obmedzené. Z preventívneho hľadiska ochrany zvyškovej skloviny je dôležité dôkladné mechanické čistenie a nanášanie fluoridačného laku. Zúbky musíte dcérke čistiť, pretože na zdrsnenom povrchu sa jej bakteriálny povlak ľahšie nachytáva, malo by to však ísť bez bolesti. Úplne treba obmedziť príjem cukru.

Často píšem o tom, že fluoridy sa u malých detí nemajú používať, v prípade poruchy tvorby skloviny to však neplatí. Naopak, ošetrenie povrchu takýchto zubov je možné práve fluoridom, ktorého účinok spočíva v posilnení zubnej skloviny, podpore remineralizácie a predchádzaní vzniku zubného kazu. Fluoridačný lak je možné nanášať na zúbky doma, ide však o dlhodobú liečbu, výsledky sa môžu dostaviť po mesiacoch. Postup liečby a dobu by mal určiť váš zubný lekár. Je tiež možné použiť koncentrovanejšie prípravky priamo u zubného lekára, tie sú vhodné najmä pri vysokej citlivosti na studené a kyslé.

Ešte jednu vec (z toho, čo píšete) však treba riešiť - opuch tváre. Ak sa v oblasti koreňov zubov objavuje opuch, prípadne vyteká hnis, zúbky sú už mŕtve a treba ich náležite ošetriť, teda buď otvoriť, aby mal hnis kade vytekať a opuch sa neopakoval, prípadne zaplniť a uzavrieť.

V období, keď zúbky odumierali (predtým ako opuchla), mohla mať dcérka bolesti, teraz by však už zúbky nemali reagovať na studené ani na mechanické čistenie kefkou.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská