Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako liečiť zubný polyp u 6 ročného chlapca?

Zodpovedané
Prerezávanie zúbkovŠkolák (6 - 11 rokov)ZubyPolycystické obličky
29. feb 2020

Dobrý deň,

mám 6 ročného syna, s ktorým chodím každý 1,5 mesiac na extirpáciu intrapulpálneho polypu 64. Mliečny zub bol z dôvodu kazu vyvŕtaný a odvtedy to začalo. Trvá to už rok.
 
Stomatológ nám neodporúča vytrhnutie. Boli sme aj na zubnej chirurgii a tam s tým nechcú nič robiť. Polyp po danom období opätovne vyrastie zo zuba.Krváca pri jedení, umytí. Žiaľ, syn má polyp aj na druhej strane a rieši sa to taktiež extirpáciou.
 
Ako inak sa dá uvedený problém riešiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

chronická hyperplastická pulpitída (alebo aj takzvaný pulpálny polyp) je výsledkom neliečiteľného zápalu zubnej drene, ktorý vzniká v mladej zubnej dreni mliečneho zubu pri dlhodobom dráždení spôsobenom baktériami rozsiahleho kazu.

Granulačné tkanivo prerastie hranice vnútorného priestoru (komory zubnej drene) zubu a začne zo zubu vyrastať von. Sprvu je priebeh zväčša bezpríznakový, ale postupom času sa v tkanive vytvorí viac krvných ciev a je náchylnejšie ku krvácaniu aj citlivejšie pri rozomieľaní potravy.

Liečba spočíva v extirpácii zubnej drene, excízii (vyrezaní, napríklad laserom) polypu alebo v extrakcii (vytiahnutí) zubu. Ak polyp bolí a opakovane krváca, priklonila by som sa k možnosti zub vytiahnuť.

Pokiaľ sa obávate posunu zubov do medzery, možno ju zachovať použitím kovového "medzerníka", pričom sa okrúžkuje zub 65 a drôt od neho vedie k zubu 63 a spať, teda tvorí akúsi slučku, ktorá zubom nedovolí priblížiť sa. Takto udržíte medzeru až do doby prerezávania trvalého zubu 24.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská