Ako nahradiť mŕtvy zub?

Zodpovedané
13. máj 2020

Dobrý deň,

mám 22 rokov a trošku viac problémový chrup. Mám 4 mŕtve zuby. 2 boli umŕtvené tento rok, ale nebolo to mojim pričinením. Chodila som k zubárovi, ktorý keď mi našiel zubný kaz a ošetril ho, tak dal plombu. Bolo to v poriadku až kým som nešla k súkromnému zubárovi, ktorý mi urobil RTG. Ukázal mi, že čo sa hlavne deje pod plombami.

A práve pri dvoch zaplombovaných zuboch nebol kaz dobre ošetrený a šíril sa pod plombou k zubnej dreni. Tak som bola nútená podstúpiť koreňovú liečbu.

Jeden zub mám ošetrený a spevnený korunkou. Zatiaľ necítim ťažkosti. Pri druhom mi bola tak isto urobená koreňová liečba, ale zub sa polovične zlomil, zlomil sa nad kosťou ale pod ďasnom. Zub stále bolí aj po podstúpení koreňovej liečby.

Mám investovať ďalšie peniaze do koreňovej liečby a následne tento zub spevniť korunkou?

Alebo by bolo vhodnejšie zub nechať vytrhnúť a nahradiť ho nejakou vhodnou alternatívou?

Rozmýšľala som nad kovokeramickým mostíkom .

Nie som na tento radikálny spôsob príliš mladá?

Jedná sa o zub, ktorý nie je vidno ani pri úsmeve. Chcem to len kvôli tomu, aby som mohla jesť a nech je tento zub plnohodnotný.

Čo si o tomto myslíte?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

treba sa poradiť so zubným lekárom, ktorý zhotovoval koreňovú výplň, čo on pokladá za príčinu pretrvávajúcej bolesti. Ak od ošetrenia a vyplnenia koreňových kanálikov uplynulo menej ako 6 mesiacov, ešte by som počkala a dala telu šancu vysporiadať sa s infekciou v oblasti hrotov koreňov.

Ak je to už dlhšia doba, treba sa rozhodnúť, či ísť do opätovného ošetrenia koreňových kanálikov (reendodoncia), zubný lekár sa musí uistiť, či našiel a ošetril všetky koreňové kanáliky v ich celom rozsahu, situáciu by mal opäť skontrolovať na röntgene. Zvážila by som reendodonciu u špecialistu pod operačným mikroskopom.

Toto všetko samozrejme za predpokladu, že zubný lekár, ktorý vám bude na zub zhotovovať korunku rozhodne, že zub je napriek zlomeniu využiteľný a oplatí sa do neho investovať. Vlastný koreň je najlepší implantát! Ak by lomná línia šla prihlboko a korunka by sa nedala zhotoviť, volila by som extrakciu zubu a zhotovenie mostíka. Avšak, ak sú zuby po stranách tohto zlomeného zubu zdravé, bola by veľká škoda ich kvôli mostíku obrusovať.

Ak sú naopak už opravované, prípadne mŕtve, nie je problém na ne zhotoviť mostík. Ak ide o zuby, ktoré nevidno pri úsmeve, kovokeramika úplne postačuje z hľadiska estetiky. Poraďte sa so svojím zubným lekárom o cenových reláciách jednotlivých riešení, aby ste si aj toto mohli zvážiť.

Vo vašom veku je vhodné zvážiť, v prípade extrakcie, aj zavedenie implantátu, ide však o dlhšie trvajúce liečenie a finančne náročnejšie riešenie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská