Ako odstránime hnedé fľaky na zuboch trojročného dieťaťa?

Zodpovedané
5. máj 2019

Dobrý deň,

moja trojročná dcérka mala donedávna krásne biele zúbky. Teraz sa jej začali tvoriť na zuboch hnedé fľaky, niečo ako vlásočnice. Nedajú sa umyť, ani zoškrabať nechtom. Nebrala antibiotiká, nepije tmavý čaj a ani nič také.

Čím to môže byť?

Ďakujem

Dobrý deň,

príčinou hnedých fľakov môžu byť jedlá či nápoje s vyšším obsahom farbiva. Pomôže, ak si dieťa po jedle/pití ešte vypláchne ústa čistou vodou.

Pokiaľ sú zuby sfarbené bližšie pri ďasne, ide skôr o nedočistený, silno držiaci povlak, ktorý je ťažko odstrániť mäkkou detskou kefkou.
Keď synovi zúbky dočisťujete, skúste použiť jednozväzkovú kefku, má malú hlavičku a o niečo tvrdšie štetinky, čím lepšie a detailnejšie odstránite povlaky.
V tejto oblasti zúbkov ide často o odvápnenie skloviny, povrch je drsnejší, viac viaže farbivo a pri vyššom stupni odvápnenia samotná sklovina mení farbu do žlta alebo hneda. Vtedy už ale hovoríme o kaze.

Odporúčam poradiť sa v rámci preventívnej prehliadky s vaším zubným lekárom, ktorý pri použití ultrazvuku ľahko zistí, či je fľak len zafarbenie alebo porušená sklovina.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská