Ako predísť tvorbe zubného kameňa u 7 ročného chlapca?

Zodpovedané
25. aug 2019

Dobrý deň,

môjmu 7 ročnému synovi sa robí na trvalých zuboch zubný kameň. A to hlavne na spodných jednotkách a dokonca aj na dvojke. Tá je však len asi v polke prerezávania.

Ako zabránime tvorbe zubného kameňa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tvorba zubného kameňa na dolných predných zuboch z vnútornej strany je bežná, nakoľko tieto plôšky sú najviac vystavené sline, ktorá na ne doslovne "strieka" z vývodu slinných žliaz pod jazykom.

Neustála prítomnosť sliny podmieňuje tvorbu bakteriálneho povlaku (slina + zvyšky potravy + baktérie ústnej dutiny), ktorý sa na plôšky zubov lepí.

Jeho neúplné odstránenie v priebehu 2-3dní umožní postupné ukladanie minerálnych látok zo sliny a tým aj vznik zubného kameňa = mineralizovaný bakteriálny povlak.

Takýto tvrdý povlak už nie je možné zotrieť štetinkami kefky a je ho treba odborne očistiť počas profesionálnej dentálnej hygieny.

Odporúčam objednať syna k dentálnej hygieničke, ktorá nielenže zubný kameň odstráni, ale synovi aj vám vysvetlí, ako povlaky dôkladnejšie odstraňovať pri čistení, respektíve dočisťovaní.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská