Ako riešiť vypadávajúce plomby?

Zodpovedané
21. máj 2019

Dobrý deň,

moj 6 ročný syn mal vo februári prvýkrát plombované dva zúbky. Medzi 4 a 5 na hornej čelusti mu plomba hneď po týždni vypadla. Potom cca o mesiac sme to boli opraviť a opať po 10 dňoch znova vypadli.

Syn si bez problémov nechá ošetriť a vyvŕtať zúbky ale nechcem ho stále stresovať.

Mám vymeniť zubára?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

treba si uvedomiť, že zubné tkanivo mliečneho zúbka je iné ako na trvalom zube, a preto kaz postupuje rýchlo do hĺbky aj do strán.

Vo väčšine prípadov je pod malou dierkou v sklovine už väčšina zuboviny napadnutá kazom a zmäknutá. Zubný lekár z nej musí veľmi veľa odvŕtať, aby odstránil všetok kaz, niekedy až do blízkosti nervu. Aby neotvoril dreňovú dutinu, môže ponechať kaz na dne, ale na odvápnenú zubovinu sa výplň dobre nenaviaže, pričom čím je defekt väčší, tým horšie výplň drží a často po čase vypadáva.

Dentálne materiály vyžadujú suché prostredie, čo sa u detského pacienta niekedy ťažšie dosahuje.

Ak váš syn dobre spolupracuje, skúste ošetrenie zopakovať, prípadne sa dohodnite so zubným lekárom na použití iného dentálneho materiálu na zhotovenie výplne.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská