Ako sa čistia nástroje v zubnej ambulancii?

Zodpovedané
25. aug 2019

Dobrý deň,

bola som u zubára a zamyslela som nad tým, ako sa čistia nástroje, ktoré používa na výkony.

Ako sa čistia nástroje v zubnej ambulancii?

Môže zubár stíhať čistiť nástroje, keď má pacienta za pacientom?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zubný lekár to určite nestíha, preto zamestnáva zubnú sestru, ktorá sa stará o kompletnú hygienu zubnej ambulancie.

Zjednodušene môžeme povedať, že nástroje sa najprv čistia chemicky vo vodnom kúpeli so špeciálnym roztokom. Následne sa po omytí dočisťujú mechanicky a na záver sa dávajú do sterilizátora, kde sa čistia termicky, teda pôsobením vysokej teploty.

Nie všetky nástroje sa môže dať do sterilizátora, plast by sa v ňom roztavil. Niektoré nástroje (napr. kliešte) sa musia pred termickým čistením zabaliť.

Netreba zabúdať ani na hygienu plôch a zubolekárskeho kresla, časti ktoré sa nemenia a nezakrývajú sa musia pred prijatím ďalšieho pacienta očistiť s pomocou dezinfekčného spreju.

Všetky jednorazové pomôcky sa po jednom použití zlikvidujú.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská