Ako sa dá liečiť veľmi silný zápal ďasien?

Zodpovedané
30. jún 2019

Dobrý deň,

už skoro tri roky mám nasadený mostík na všetkých horných zuboch. Moje ďasná sú stále veľmi zapálené, opuchnuté a krvácajú už na dotyk. Mostík mi dali dole. Lekár mi robil krvné testy, alergiu na kovy, brala som ATB, používam repíkové obklady, ale zápal neustupuje.

Preto mi mostík znovu nasadili natrvalo.

Sú aj iné možnosti liečby veľmi silného zápalu ďasien?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade si treba úprimne odpovedať na otázku, či dodržiavate zásady správnej dentálnej hygieny a mostíky náležite čistíte, napríklad s použitím špeciálnej plstenej nite superfloss alebo preplachmi vodnou sprchou.

Zdá sa to triviálne, ale na liečbu akéhokoľvek zápalu ďasien je potrebná bezchybná dentálna hygiena a profesionálne odstránenie zubných bakteriálnych povlakov.

Odporúčam poradiť sa so zubným lekárom o stave vašich ďasien a či nepotrebujete častejšie absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu. Váš zubný lekár môže požiadať o názor špecialistu - parodontológa, ktorý lieči ochorenia mäkkých tkanív v ústnej dutine a závesného aparátu zuba.

Základom liečby sú pravidelné výplachy úst 0,2% roztokom chlorhexidínu (napr. Curasept ADS 220 alebo Corsodyl), čo zníži celkový objem baktérii v ústach.

Cielená liečba ďalej spočíva v podaní kombinácie antibiotík, prípadne v ožarovaní laserom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská