Ako sa odstraňuje cysta pod dolnou osmičkou?

Zodpovedané
27. sep 2019

Dobrý deň,

pri snímkovaní zubov mi bolo zistené, že pod dolnou osmičkou mám cystu.

Ako sa taká cysta odstraňuje?

Je potrebné odstrániť ju chirurgicky, alebo je šanca, že sa vstrebe a zmizne?

Ako prebieha chirurgické odstránenie cysty?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

cysta vzniká z buniek zubu.

Môže rásť pomaly bez toho, aby sa u vás prejavili nejaké príznaky, alebo sa môže časom dostaviť opuch či bolesť (v prípade infekcie). V kosti sa prejaví ako dutina vyplnená tekutým/mazovým obsahom, na okraji kosti je však vrstva buniek (výstelka), ktoré majú invazívny charakter - môže časom rozpustiť kosť aj korene okolitých zubov.

Z tohto dôvodu je potrebné cystu chirurgicky odstrániť. V lokálnej anestézii sa nareže a odklopí sliznica, do kosti sánky sa navrtá otvor a cez ten sa cysta vyškrabe.

Obnažená kostná dutina sa môže na záver vypláchnuť špeciálnym roztokom, ktorý zahubí zvyšné bunky výstielky, aby cysta nevznikla po čase znovu (čo treba tiež pravidelne kontrolovať röntgenovými snímkami).

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská