Ako sa odstraňujú zarastené korene zubov?

Zodpovedané
12. dec 2018

Dobrý večer,

mám zarastené korene zadných zubov 5,6,7 a 8. Po okrajoch sú ešte kúsky zubov, stred je zarastený.

Ako sa odstraňujú zarastené korene zubov? Dajú sa odstrániť aj bez vydlabávania?

Ďakujem

Dobrý deň,

korene zubov zubný lekár nevydlabáva, ale páči špeciálnymi extrakčnými pákami, ktorými sa dostáva medzi koreň a kostné lôžko, čím zub "vytlačí" z lôžka von.

Ide o bezbolestné ošetrenie v lokálnej anestéze. Zubný lekár si pred vyťahovaním koreňov zhotoví röntgenový snímok, na základe ktorého vie posúdiť, či by sa ešte niektorý z koreňov neoplatilo zachrániť prečistením koreňových kanálikov, pahýľ dostavať a dať korunku.

Vlastný ošetrený koreň je vždy lepší ako implantát.

Poraďte sa so svojím zubným lekárom o možnostiach riešenia situácie, ak sa váš zubný oblúk takto skráti po 4ku. S riešením dlho neotáľajte, lebo časom sa hrebeň alveolárnej kosti (ktorého výšku teraz držia korene) zníži.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská