Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

zubné tkanivo mliečneho zúbka je iné ako na trvalom zube, preto kaz postupuje rýchlo k dreňovej dutine, kde je nerv. Vo väčšine prípadov je pod malým otvorom (čiernou dierkou v sklovine) už väčšina zuboviny napadnutá kazom, odvápnená, zmäknutá a plná baktérií.

Zubný lekár z nej musí veľmi veľa odvŕtať, aby odstránil kaz a nie vždy sa to dá, pokiaľ sa nechce "prepadnúť" do zubnej drene. Dentálne materiály vyžadujú okrem dostatočného množstva zubného tkaniva aj suché prostredie, čo sa u detského pacienta niekedy ťažko dosahuje, pričom platí, že čím je defekt väčší, tým horšie výplň drží a často po čase vypadáva.

Reakcia na teplé svedčí o hnisavom zápale zubnej drene, čo je stav, ktorý sa už nedá vyliečiť a zúbok treba umŕtviť. Zmena farby a negatívna vitalita zuba sú ďalším príznakom zániku zubnej drene. Toxavit je prípravok na umŕtvenie drene v celom rozsahu koreňového systému, dobu stanovenú zubným lekárom treba dodržať, aby prípravok nezostal v zube pridlho, čo by mohlo viesť k nežiaducim účinkom na kosť a okolité tkanivá.

Pri vypadnutí dočasnej výplne je potrebné sa dostaviť k zubnému lekárovi čím skôr, aby sa prípravok z otvoreného zubu neuvoľňoval. Ďalší postup ošetrenia záleží na rozhodnutí vášho zubného lekára. Koreňové kanáliky mliečneho zubu možno vyčistiť a zaplniť, alebo možno zúbok ponechať otvorený, pričom ho budete dcérke čistiť tenkou medzizubnou kefkou, prípadne jemne vyplachovať.

Mŕtvy zúbok potrebujeme v zubnom oblúku ponechať preto, aby držal miesto trvalému zubu, v opačnom prípade by sa zúbky poposúvali a trvalé zuby stesnali.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská