Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

užívanie niektorých antibiotík môže viesť k poškodeniu vyvíjajúcej sa zubnej skloviny zárodkov zubov v kosti, nie však k poškodeniu už prerezaných zubov.

Ak vaša dcérka užívala Ospen sirup, je možné, že zúbky sfarbil, hoci výrobca to v príbalovom letáku ako nežiaduci účinok neudáva.

Ak ide o farebný zubný povlak, nepokúšajte sa ho nasilu doma odstrániť, najlepšie bude, ak dcérku vezmete k dentálnej hygieničke. Na termín si pokojne počkajte, pigmenty zubnú sklovinu nepoškodzujú, ide skôr o estetickú záležitosť. V každom prípade hľadajte pre dcérku zubného lekára, ktorý by ju nielen vyšetril, ale aj prijal do svojej evidencie.

Deti by mali, najlepšie od doby prerezania mliečnych stoličiek, absolvovať preventívne prehliadky každých 6 mesiacov, pretože mliečne zuby sa často kazia, pričom kaz postupuje veľmi rýchlo. Čo sa týka hľadania si zubného lekára, ktorý dcérku príjme ako novú pacientku, skúste sa obrátiť na svoju zdravotnú poisťovňu, na ich stránke na internete nájdete zoznam zazmluvnených zubných lekárov vo vašom okrese.

Ďalej sa dá obrátiť na Slovenskú komoru zubných lekárov, v ktorej musí byť registrovaný každý zubný lekár, ktorý na území Slovenska vykonáva prax. Je veľká škoda, že dcérku nezoberie váš zubný lekár, nakoľko väčšina zubných lekárov berie deti svojich pacientov aj v čase, keď nepríjímajú nových pacientov.

Akýkoľvek lekár je povinný ošetriť pacienta ak ide o zdravie a život ohrozujúcu situáciu, ktorú nemožno odkladať. V opačnom prípade vás z kapacitných dôvodov odmietnuť môže. Treba sa obrniť trpezlivosťou pri hľadaní a nenechať sa odradiť dlhými čakacími dobami.

Žiaľ, na Slovensku je v súčasnosti nedostatok zubných lekárov, po krajine sú roztrúsení nerovnomerne (v krajských mestách je ich niekedy prebytok) a mnohí majú plné kapacity, teda neprijímajú nových poistencov.

Na jedného zubného lekára pripadá okolo 2 600 pacientov, pričom európsky priemer je okolo 1 500.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská