Ako správne ošetrovať zúbok, z ktorého vypadol biely cement?

Zodpovedané
29. sep 2019

Dobrý deň,

môj skoro štvorročný syn má začínajúci kaz na hornej päťke. Je to také dosť výrazné zafarbenie.

Naša zubná lekárka mu zúbok len oškrabala a zalepila bielym cementom. Ten po 3 mesiacoch vypadol.

Ako sa má správne takýto zúbok správne ošetrovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ výplň vypadla a zanechala prázdnu dierku (odborne kavitu) v zubovine zubu, nestačí len detailné čistenie (najlepšie jednozväzkovou zubnou kefkou).

Je potrebné zub opätovne ošetriť výplňou. Je možné, že pod výplňou zo skloionomérneho cementu, ktorý vaša zubná lekárka použila, zostala mäkká odvápnená zubovina, ku ktorej sa výplň nepripojila.

Vypadnutie výplne z mliečneho zubu nie je nič neobvyklé, netreba si robiť starosti, ale netreba ani s návštevou vašej zubnej lekárky čakať dlho. Odhalená zubovina je poréznejšia a viac prestupná pre baktérie, kaz sa môže rýchlo vytvoriť a šíriť. Predíďte bolesti a nechajte synkovi zub ošetriť čo najskôr.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská