Ako utlmím bolesť spodných zubov?

Zodpovedané
12. máj 2019

Dobrý deň,

veľmi ma bolia spodné zuby. Kazy nemám.

Ako utlmím bolesť a prečo ma bolia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

príčiny bolesti môžu byť rôzne, záleží od toho, čo bolesť vyvoláva.

Ak je najsilnejšia ráno, môže ísť o nočné zatínanie alebo škrípanie zubami. Ak reagujete na chlad (studený nápoj, vdýchnutie studeného vzduchu), môže ísť o poškodenú sklovinu alebo obnaženú zuboviny, prípadne ustúpené ďasná a odhalené korene alebo klinové defekty spôsobené napr. agresívnym čistením.

Ak reagujete na teplo, zub môže odumierať, zubná dreň je zapálená a plná baktérii. Ak cítite bolesť, keď na zuby spredu poklepete, môže ísť o ochorenie závesného aparátu zuba, zápal spôsobený nahromadenými povlakmi alebo agresívnymi baktériami.

Ak reagujete na poklep v dlhej osi zuba, zub môže byť mŕtvy.

V každom prípade odporúčam objednať sa na kontrolu k vášmu zubnému lekárovi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská