Ako vyplniť medzeru medzi zubami?

Zodpovedané
30. apr 2019

Dobrý deň,

keď som mala 11 rokov, tak sa mi pri páde zlomil predný rezák. Rodičia mi to nedali spraviť. Po čase ma to veľmi bolelo a zub mi odstránili.

Teraz som dospelá a chcem si dať dorobiť chýbajúci zub. Medzera sa mi však stiahla a zubár povedal, že sa to dá urobiť jedine tak, že by som nosila rok - možno viac strojček. Ďasno by sa mi roztiahlo a potom by mi vedel dať zub rovnakej veľkosti ako druhý rezák. Alebo by mi vytrhol 6 zdravých zubov a všetky by dorobil s umelými.

Strojček nechcem. Mám 25 rokov a vyzerala by som smiešne so strojčekom a medzerou medzi zubami. A vytrhnúť 6 zdravých zubov tiež nechcem.

Existuje podľa Vás ešte aj iné riešenie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nesúhlasím s názorom, že vo vašom prípade treba ťahať zdravé zuby a už vôbec nie 6 zubov.

Ale stotožňujem sa s názorom, že ortodontická liečba by vám zabezpečila rovnomerné postavenie zubov v prednom úseku zubného oblúka a vytvorila dostatočnú medzierku pre estetické doplnenie chýbajúceho zubu.

Nosenie fixného aparátu je liečba ako každá iná, nepovažovala by som na tom nič za smiešne.

V dnešnej dobe existujú inovatívne postupy, kedy sa zámky lepia zo strany podnebia, nie je ich teda vôbec vidieť, prípadne sa nelepia vôbec a pacient absolvuje liečbu pomocou vyberateľných priesvitných dláh.

O možnostiach liečby, technike, dobe a financiách by ste sa mali pozhovárať s čeľustným ortopédom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská