Ako zachrániť predný zub, na ktorom mám zápal nervu?

14. apr 2019
Dobrý deň,

zhruba pred 3 týždňami ma veľmi rozbolel zub a aj som opuchla. Zub mi prevŕtali, hnis uvoľnili a dostala som antibiotiká. O týždeň mi znova zub prečistili a mala som prísť o pár dní, že mi dajú liečivú vložku. No zub ma stále bolí.

Bolesť sa dá vydržať kým som doma a nepijem a nejem studené alebo horúce. Ale vonku, keď dýcham zimný vzduch, tak ma to bolí a je to dosť nepríjemné. Tak mi vložku nedali, ale mi znova čistili kanaliky. Som druhá deň po čistení kanálikov a zub bolí. Hlavne vonku mám hnusnú chuť v ústach. Zápach z hnisu som cítila aj doteraz, no teraz je to fakt hnusné.

Ten zub by som chcela zachrániť, nakoľko je to predný zub. Inak nebol ani pokazený. žiadny kaz. Len ten zápal nervu.

Je ešte nádej na záchranu zubu?

Ako možem pomôcť liečbe?

Ak bude musieť ísť von, aké sú možnosti nahrady?

Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,

opuch nad zubom bol znakom odumretia a rozpadu zubnej drene, pričom sa vám vo vnútri koreňa nahromadili baktérie a hnis sa šíril cez kosť, cestou menšieho odporu.

Pri prvom sedení vám zubný lekár zub otvoril, aby uvoľnil tlak a odstránil infikovanú zubnú dreň. Po ustúpení akútnych príznakov vám prečistil koreňový kanálik, oškrabal infikovanú zubovinu, rozšíril ho, ale nakoľko oblasť okolo koreňa ešte zrejme nebola pokojná, neplnil zub. Ak zub naďalej reaguje na studené, nejaká zubná dreň v jeho systéme koreňových kanálikov ešte musela zostať.

Neuvádzate, o ktorý zub presne ide, ale predné zuby mávajú niekedy aj viac ako 1 koreňový kanálik, prípadne iné rozvetvenia. Liečba sa tým niekedy skomplikuje a trvá dlhšie, ako sa očakáva.

Odporúčam sa obrniť trpezlivosťou, prípadne zvážiť ošetrenie u špecialistu-endodontistu, ktorý disponuje dentálnym operačným mikroskopom.

Ak by sa náhodou stalo, že o zub prídete, je možnosť ho nahradiť mostíkom alebo implantátom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská
Polož anonymnú otázku

Tu začni písať odpoveď...

Odošli