Ako zastaviť silné krvácanie po extrakcii osmičky?

Zodpovedané
14. júl 2019

Dobrý deň,

dnes na obed mi zubár trhal zub, ktory rástol krivo. Mala som zapálený vak. Zubár mi zobral časť zubu a krivý koreň mi tam nechal. I napriek anestézii to bolelo a nešiel von.

Zubár mi navrhol, že to týždeň preliečime antibiotikami a potom mi vyberie koreň. Ked som od neho odchádzala, tak mi nič nekrvácalo. Asi po pol hodine mi to začalo veľmi krvácať. Už prešlo 6 hodín a stále mi stade tečie krv.

Čo mám robiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prípade silného krvácania z extrakčnej rany je najlepšie opäť sa dostaviť k vášmu zubnému lekárovi na kontrolu a zastavenie krvácania.

Ponechaný koreň môže byť príčinou dráždenia v rane a môže správne hojenie rany skomplikovať. Z vašej strany je potrebné hojeniu extrakčnej rany čo najviac dopomôcť tým, že si ranu nebudete vyplachovať, vycuciavať, ani "kontrolovať" jazykom.

Vhodná je kašovitá nedrobivá strava, žiadne orechy, zrniečka, mak ani sezam, jedlo aj nápoje by mali byť vlažné. V noci nespite na strane rany. V prípade potreby si dajte na noc tabletku od bolesti, nie však s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (napr. acylpyrín, aspirín), pretože môže zvýšiť krvácavosť rany. Neužívajte alkohol a nefajčite.

V mieste rany sa môžu tvoriť biele povlaky, čo je normálny priebeh hojenia, nesnažte sa ich zotrieť. Na čistenie zubov v okolí rany používajte mäkkú zubnú kefku, nie elektrickú, zuby dôkladne čistite.

Po 24 hodinách od zákroku môžete začať vyplachovať ústa (nie ranu) po jedle. Použite buď vlažný odvar z repíka/harmančeka, alebo Curasept 220 ústnu vodu s obsahom chlorhexidínu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská