Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako zmiernim opuch po trhaní zubu na druhý deň?

Zodpovedané
26. máj 2019

Dobrý deň,

bola som u zubára, ktorý mi vytrhol zub a mám tam opuch.

Ako zmiernim opuch po trhaní zubu na druhý deň?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

telo sa musí s hojením extrakčnej rany samo pomaly vysporiadať. Od vás sa očakáva, že mu v tom maximálne pomôžete tým, že dodržíte základné pokyny, ktoré vám zubný lekár alebo stomatochirurg dal.

A to:
Po zákroku 24hod ústa nevyplachujte, nakoľko sa v rane tvorí krvná zrazenina, ktorú nechcete vypláchnuť ani vycucať, ani si do rany nechoďte jazykom, aby ste ju nenarušili a rana nezačala opäť krvácať. Vyplavenie zrazeniny by mohlo vyvolať silné bolesti a zápal, takzvané suché lôžko. Časom do rany vrastie sliznica a zrazenina vytvorí väzivové tkanivo, z ktorého neskôr vznikne kosť.
Piť môžete cca hodinu po zákroku, jesť až po cca 4 hodinách. Vhodná je kašovitá nedrobivá strava, žiadne orechy, zrniečka, mak ani sezam, jedlo aj nápoje by mali byť vlažné. Po zákroku si na líce prikladajte studený obklad, napr. vrecko mrazenej zeleniny zabalené v utierke a nelahajte si, ale držte hlavu vzpriamenú.
V noci nespite na strane rany, dajte si na noc tabletku od bolesti, nie však s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (napr. acylpyrín, aspirín), pretože môže zvýšiť krvácavosť rany. Neužívajte alkohol a nefajčite.

V mieste rany sa môžu tvoriť biele povlaky, čo je normálny priebeh hojenia, nesnažte sa ich zotrieť. Na čistenie zubov v okolí rany používajte mäkkú zubnú kefku, nie elektrickú, zuby dôkladne čistite.

Po 24 hodinách od zákroku môžete začať vyplachovať ústa (nie ranu) po jedle. Použite buď vlažný odvar z repíka/harmančeka, alebo Curasept 220 ústnu vodu s obsahom 0,20% chlorhexidínu.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská