Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Akú príčinu majú čierne fľaky na mliečnych zuboch?

Zodpovedané
12. jún 2019

Dobrý deň,

s 1,5 ročnou dcérou som bola u zubára, pretože má na niektorých zuboch čierne fľaky. Vyčistiť to nejde (zuby čistíme 2x denne). Zubár povedal, že je to pigment z antibiotických sirupov, ktoré brala počas choroby a vraj tie jej poškodili sklovinu.

Dá sa to vyčistiť, alebo musíme počkať kým jej vypadnú?

Môže to byť aj niečo iné ako poškodená sklovina?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

príčinou vzniku farebných škvŕn je najčastejšie ukladanie pigmentov z jedál alebo nápojov (najčastejšie čaju).

Pri čiernom povlaku môže ísť aj o doplnky železa. Pomôže, ak si dieťa po jedení/pití ešte vypláchne ústa čistou vodou. Pokiaľ sú zuby začiernené bližšie pri ďasne (akýsi čierny golierik okolo krčku zuba), ide o ukladanie farbiva na mieste nedočisteného povlaku, ktorý je ťažko odstrániť mäkkou detskou kefkou.

Na dočisťovanie skúste u dcérky použiť jednozväzkovú kefku. Má malú hlavičku a o niečo tvrdšie štetinky, čím lepšie a detailnejšie odstránite povlak.

Dcérka je ešte malá, ale aj napriek tomu by som odporúčala skúsiť profesionálnu dentálnu hygienu = odstrániť zafarbenie špeciálnou čistiacou/leštiacou pastou, prípadne skúsiť "spršku" ultrazvukom, ktorý takéto škvrny odstraňuje najúčinnejšie.

Samozrejme, farebné škvrny treba odlíšiť od silného odvápnenia skloviny, kedy farba prechádza od bielej cez žlto-hnedú až do čiernej. Tento typ kazu sa často nazýva aj medovým zubom.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská