Aký máte názor na bielenie zubov?

Zodpovedané
10. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na bielenie zubov.

Svoje zuby mám pekné a na dentálnu hygienu chodím pravidelne. Mám veľmi málo kameňa. Pohrávam sa s myšlienkou, že by som ich chcela mať ešte belšie.

Na bielenie však existujú rôzne názory.

Aký je Váš názor na bielenie zubov?

Ktorá metóda je najúčinnejšia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v zásade platí, že ambulantné bielenie vám dokáže odstrániť pigmenty z hlbších vrstiev skloviny ako napríklad pieskovanie pri profesionálnej dentálnej hygiene.

Farbu vašej zuboviny však nezmení. Veľa pacientov si myslí, že majú zuby zažltnuté pri krčkoch a bielenie im farbu celej korunky zubu zjednotí. Táto farba je však daná hrúbkou vrstvy skloviny, ktorá je pri krčku zubu najtenšia a preto prepúšťa najviac žltej farby zuboviny.

Ak chodíte pravidelne na dentálnu hygienu, poraďte sa so svojou dentálnou hygieničkou o tom, aké silné sú vaše pigmenty. Ak sa vám totiž pigmenty tvoria tak málo ako kameň, bielenie zubov môže byť u vás úplne zbytočné a výsledná farba zubu bude rovnaká ako pred bielením.

Ak naopak ste fajčiarka, kávičkárka, čajíčkarka alebo si občas dáte červené vínko, výsledná farba po ambulantnom bielení vás môže potešiť a následne si ju už len budete udržiavať produktmi na domáce bielenie.

Ďalšia dôležitá otázka je stav ďasien, ak máte ďasná zapálené a krvácavé, bielenie zubov pre vás nie je vhodné. Tiež ak máte výplne na predných zuboch, budú ich okraje po bielení výraznejšie a výsledok tak bude neestetický.

A potom sú tu ešte nežiaduce účinky, hoci sa u vás nemusia prejaviť - nakoľko bielidlo vstupuje hlbšie do skloviny, môže sa u niektorých osôb dostaviť zvýšená citlivosť zubov na studené. Toto platí najmä u tých, ktorých sklovina je odvápnená, oslabená a rozpukaná, prípadne majú v oblasti krčkov drobné zárezy, takzvané klínové defekty.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská