Aký materiál koruniek je vhodný, keď škrípam zubami?

Zodpovedané
20. okt 2019

Dobrý deň,

od detstva škrípem zubami. Spodnými rezákmi som si z vnútornej strany horných predných zubov úplne skúsala sklovinu, aj sa začali lámať.

Predošlý zubár mi na 4 horné zuby dal živicové korunky a dosť nešetrne zbrúsil spodné dovtedy dobré rezáky. Tie horné živicové som behom roka už 3x zvnútra prekúsala a už sa celé odlamujú.

Aký by bol najvhodnejší materiál koruniek na tie 4 horné predné zuby, aby vydržal aj pri škrípaní zubami?

Viem len o možnostiach kovo-fazetované, kovokeramické, keramické a zirkónové.

Ktoré z nich by boli najvhodnejšie pri mojom probléme?

Ďakujem vopred za odpoveď

Dobrý deň,

čo sa týka materiálu, existujú celokeramické dentálne materiály s výbornými estetickými vlastnosťami, ktoré sa používajú na fazety a korunky v prednom úseku po druhý črenový zub (5ku) a malé mostíky do maximálne 3 členov. Toto je pre vás najlepšia voľba.

V postrannom úseku je kvôli nižším nárokom na estetiku a väčším nárokom na odolnosť voči žuvaciemu tlaku lepšie voliť kovokeramiku.

Zirkón patrí medzi najnovšie materiály v dentálnej protetike, vyžaduje jemnejší obrus piliera zuba, je extrémne silný a nevyvoláva nežiaduce reakcie.

Na druhej strane je esteticky menej vyhovujúci ako celokeramika a pokiaľ nie sú náprotivné zuby tiež okorunkované, častejšie dochádza k ich oteru a strate skloviny.

Spolu s novou protetickou prácou odporúčam nechať si vaším zubným lekárom zhotoviť náhryzovú dlahu proti bruxizmu (škrípaniu zubami) na nočné nosenie. Ochránite tým ostatné zuby a tiež odľahčíte kĺb, ktorý pri silnom škrípaní dlhodobo trpí.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská