Aký výrastok má môj štvorročný syn na líci?

Zodpovedané
31. mar 2020

Dobrý deň,

pri umývaní zubov skoro štvorročnému synovi som si všimla výrastok na líci. Má to tesne pri očnom a prvou stoličkou. Má to na líci, nie na ďasnách.

Čo to môže byť?

Mám sa obávať?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

pravdepodobne ide o mukokélu - cystu, ktorá vzniká následkom uzavretia vývodu malej slinnej žliazky pri zahrýzaní do sliznice.

Dôjde k nahromadeniu tekutého obsahu a lokálnemu opuchu. K uzavretiu vývodu malej slinnej žliazky z rôznych príčin dochádza pomerne často, na rôznych miestach sliznice dutiny ústnej, pričom sa pod povrchom sliznice hromadí číra tekutina a okolie je nezapálené, cysta nie je bolestivá.

Niekedy stenčená sliznica praskne a obsah samovoľne vytečie. Malé cysty majú tendenciu samé vymiznúť a liečba nie je potrebná. Veľké a dlho pretrvávajúce sa majú odstrániť chirurgicky.

Dohliadnite na to, aby si syn dané miesto ďalej nehrýzol, nech si stav nezhoršuje. Treba vydržať počas momentálnej situácie s pandémiou Covid-19 a až sa veci ustália a zubní lekári začnú normálne ordinovať, objednajte syna na kontrolu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská