Akým spôsobom sa čistí kovový strmeň na hornej čeľusti?

Zodpovedané
19. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom kovového strmeňa.

Akým spôsobom sa čistí kovový strmeň na hornej čeľusti?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že máte na mysli kovový strmeň fixovaný na implantátoch so snímaciou zubnou náhradou, ktorá sa naň pripája. Pri nosení takejto zubnej náhrady je dôležité čistiť rovnako dobre kovový strmeň aj zubnú protézu, nakoľko sa na nich tvorí a ukladá bakteriálny povlak, teda nános sliny, zvyškov potravy a baktérií.

Ponechaný povlak pôsobí na vaše ďasná a sliznice, pričom môže spôsobiť dráždenie až zápal mäkkých tkanív, či postupnú stratu kosti. Bakteriálny povlak musíte zo zubnej protézy odstrániť mechanicky kefkou (špeciálna veľká kefka na zubné náhrady alebo zubná kefka), nemožno ho len zmyť vodou. Po mechanickom očistení namočte na noc zubnú protézu do čistiaceho roztoku.

Pri čistení si do umývadla dajte malý uterák, aby sa protéza nerozbila, keby vám vypadla z ruky. Kefka na čistenie by nemala mať tvrdé štetinky, aby protézu nepoškodila.

Kefku navlhčite vodou, môžete tiež naniesť trochu jemnej zubnej pasty (nie bieliaca) alebo ju namočiť do ústnej vody, nepoužívajte však tekuté mydlo alebo saponát na riad. Kefkou netlačte, robte ňou vibračné a krúživé pohyby a očistite protézu zo všetkých strán.

Kovový strmeň čistíte zvonku mäkkou zubnou kefkou, zo strany ďasna a okolo pilierov prečistite plstenou zubnou niťou, tzv. superfloss.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská