Bolesť aj na tretí deň po vytrhnutí zubu. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
30. máj 2020

Dobrý deň,

som tretí deň po vytrhnutí zubu. Zub bol mŕtvy, teraz sa mi dosť zlomil. Išla som k zubárke, ktorá mi ho musela vytrhnúť. Trhanie bolo komplikované, nechcel ísť vôbec von. Samotný proces trval asi 20 minút.

Odvtedy mám mierne pulzujúcu bolesť, mierny opuch a bolí ma celé okolie. Dávam si lieky na bolesť, ktoré zaberú ledva na 2 hodiny. Od druhého dňa si to vyplachujem repíkom. Z úst mi ide aj zápach a na ďasne je bielošedý povlak. Je to ľavá dolná 5.

Mám znova navštíviť zubárku?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa fotografie okolie extrakčnej rany vykazuje známky zápalu, ďasno je spredu porušené (pri komplikovaných extrakciách sa môže natrhnúť), bielo-šedý povlak v hojacej sa rane po vytiahnutí zubu je pravdepodobne fibrín, ktorý vzniká z krvnej zrazeniny a predstavuje normálny priebeh hojenia.

Po komplikovanej extrakcií zubu, zvlášť keď bol zub dlhšie mŕtvy (niekedy zrastie s kosťou zubného lôžka) a pre zlomenie ťažko uchopiteľný, sa rana ťažšie a dlhšie hojí. Bolesti po vytiahnutí zubu sú normálne počas približne 4 až 7 dní, ich intenzita by však mala postupne klesať.

Ak máte pocit, že pretrvávajú alebo silnejú, ak máte zvýšenú teplotu dlhšie ako dva dni, alebo ak opuchnete, odporúčam obrátiť sa na svojho zubného lekára. Okrem liekov proti zápalu a bolesti vám po zvážení môže predpísať aj antibiotiká.

Sledujte, či sa rana postupne uzatvára prerastajúcim ďasnom alebo naopak zostáva akoby otvorená - vtedy by mohlo ísť o vznik takzvaného suchého lôžka, čo je stav, ktorý si vyžaduje ďalšie ošetrenie u zubného lekára. K úplnému uzavretiu rany dochádza približne po 3 týždňoch od vytiahnutia zubu a samotné hojenie kosti trvá viacero mesiacov

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská