Bolesť po zaplombovaní zubu

Zodpovedané
17. feb 2019

Dobrý deň,

počas tehotenstva mi vypadla plomba na zube. Pred 3 mesiacmi mi zubárka zub opravila a dala novú bielu plombu. Po asi 2 týždňoch ma zub začal pobolievať. Nebolí stále, ale napríklad 1 deň áno, potom 3 dni nič. Potom zas bolí deň-dva, potom týždeň nič.
Tiež reaguje na studené ostrou bolesťou. Plomba úplne neprilieha k ďasnu.

Mohla byť plomba zle urobená?

Ďakujem

Dobrý deň,

citlivosť po ošetrení zuba vŕtaním sa môže prejaviť z viacerých dôvodov. Odstraňovanie kazu spôsobuje otrasy a pri nedostatočnom chladení niekedy aj prehrievanie tkaniva zuba, čo môže vyvolať bolesť.

Ďalej ak je kazové ložisko hlboké a siaha až do blízkosti zubnej drene, dreň je podráždená a zapálená a zub sa napriek odstráneniu kazu môže časom "ozvať". Ak kaz siaha až pod ďasno, uchytenie matrice (kovovej pásky na formovanie výplne) býva komplikované a často ďasno podráždi, čo sa tiež prejavuje citlivosťou.

V tomto prípade môže byť zhotovenie výplne náročné a ak sa nepodarí vytvoriť suché prostredie bez sliny, výplň nemusí úplne priľnúť. Citlivosť na studené tak môže byť spôsobená mikrošpárou v mieste, kde sa materiál výplne úplne nespojil so zubným tkanivom.

Odporúčam obrátiť sa opäť na Vašu zubnú lekárku, aby výplň skontrolovala a v rámci záruky ju doupravovala alebo prerobila.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská