Bolestivý kĺb na sánke po dvoch narkózach. Čo mi pomôže?

Zodpovedané
31. máj 2020

Dobrý deň,

po dvoch narkózach v priebehu pol roka ma začal veľmi pobolievať pravý kĺb na sánke. Tieto bolesti mi spôsobuje žúvanie, zívanie, otváranie úst. Myslela som, že sa to upraví, no som už 2 mesiace po operácii a nezlepšuje sa to.

Bolesť cítim v pravom kĺbe a často vystreľuje až do ucha. Spomínam operácie, pretože tomu pripisujem dôvod tých bolesti. Myslím, že keď ma uspávali, tak pravdepodobne mi nasilu otvárali a zatvárali ústa a možno mi spôsobili poškodenie kĺbu.

Ako by som sa mohla tejto bolesti zbaviť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste boli počas operácie intubovaná a z tohto dôvodu okrem manipulovania so sánkou bolo potrebné dlhé otvorenie úst, bolesť môže byť následkom preťaženia spánkovo-sánkového kĺbu (TMK).

Takéto bolesti by mali postupne ustúpiť. Ak bolesť pretrváva alebo sánka pri otvorení preskakuje a kĺb praská alebo lúpe, nechajte sa odoslať svojím zubným lekárom na kontrolu k špecialistovi - stomatochirurgovi. Prvým krokom liečby je nosenie náhryzovej dlahy, ktorá kĺb odľahčí.

Či ju potrebujete určí stomatochirurg, ale zhotoviť vám ju následne vie aj váš zubný lekár. Pri preťažení kĺbu a namožení svalov sa tiež odporúča užívať lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom, piť veľa tekutín, pridať aj vitamíny a minerály (vit. C, betakarotén, zinok). Nahrievajte si postihnutú stranu soluxom, podporí sa tým hojenie. Tiež sa chráňte proti chladu a prievanu.

Treba však myslieť aj na iné možné príčiny vzniku problémov s TMK. Bolesti môže vyvolať, ak napríklad noci zatínate alebo škrípete zubami, čo máva za následok rannú stuhnutosť svalov a bolesť pri otváraní úst.

Ďalšou príčinou bolesti môže byť narušeniu vzťahu medzi oboma čeľusťami, teda že vám zuby navzájom "nesedia", nemáte správny zhryz. Treba vylúčiť aj možnosť prerezávania zubu múdrosti. Zistiť skutočnú príčinu býva väčšinou komplikované, buďte preto pri vyšetreniach trpezlivá.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská