Bolí trhanie zapáleného zuba?

Zodpovedané
29. aug 2019

Dobrý deň,

nedávno som bola na pohotovosti so zubom, ktorý ma veľmi bolel. Zubár mi ho vyvŕtal a dal mi umŕtvovaciu vložku.

Teraz ma pred nedávnom začal zub pobolievať a už je to aj mesiac, čo som s tým nebola u svojho zubára. Nevedela som sa k nemu dokopať, veľmi sa bojím vyberanie nervov, alebo trhanie so zapáleným zubom. Vraj to boli a nezaberá injekcia. A veľmi sa zubárov bojím. Konkrétne tej bolesti. Najradšej by som k nemu šla a nechala si ten zub spraviť. Ale mám veľký strach.

Bolí trhanie zapáleného zuba?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že sa obávate zbytočne.

Je pravda, že pri akútnom zápale zubnej drene počas ošetrenia koreňových kanálikov je občas potrebné podať vyššiu dávku lokálneho anestetika, nakoľko kyslé prostredie zápalu účinok injekcie od bolesti znižuje. Nie je však pravda, že to musí bolieť.

To isté platí aj pre ťahanie zubu, pri podaní správnej dávky je tento zákrok bezbolestný.

Umŕtvovacia látka účinkuje v priebehu týždňa, následne je zub potrebné endodonticky ošetriť. Inak sa bolesť vráti. Zubná dreň je už rozpadnutá a treba ju odstrániť.

S ďalším zákrokom prosím nečakajte, inak sa vám môžu bolesti stupňovať.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská