Bolí vyberanie nervu zo zuba?

Zodpovedané
8. aug 2019

Dobrý deň,

nedávno som bola s boľavým zubom na pohotovosti. Vyvŕtal mi ho a dal mi tam liečivú vložku. Za pár dní idem k novému zubárovi. Mám z toho strach, bojím sa bolesti.

Bolí vyberanie nervu zo zuba?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

endodoncia (ošetrenie koreňových kanálikov) spočíva v odstránení zapálenej zubnej drene (nervy a cievy) z dreňovej dutiny vo vnútri zuba a ďalej v sprístupnení, rozšírení a prečistení koreňových kanálikov, ktoré sa preplachujú dezinfekčnými roztokmi a zaplnia špeciálnym materiálom, takzvanou gutaperčou.

Ak ste sa dostavili na pohotovosť s pulzujúcou bolesťou, reagujúcou na teplo alebo chlad, išlo o už „odumierajúci“ zub a zubný lekár na pohotovosti vám s najväčšou pravdepodobnosťou buď dal umŕtvujúcu vložku, aby bolesť ustúpila. Alebo vám po znecitlivení lokálnou anestéziou už dreňovú dutinu otvoril a nerv vytiahol, pričom dal do koreňového systému dezinfekčnú vložku.

Takto ošetrený zub si ale vyžaduje dokončenie ošetrenia - vyčistenie, rozšírenie a zaplnenie kanálikov až po hroty koreňov.

Ak vám už nerv vytiahli, bolesť nebudete cítiť, môžete počas ošetrenia občas ucítiť pichnutie alebo jemný tlak.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská