Čo mi odporúčate na bolesť po extrakcii zuba?

Zodpovedané
31. mar 2020

Dobrý deň,

som 2 týždne po extrakcii hornej 6tky. Rana sa mi hojí, ale pri skákaní a robení prudkých pohybov to mám citlivé. Z vonkajšej strany, kde bol zub vytrhnutý, tak mi z boku ďasna trčí niečo špicaté. Je to asi kosť a pri prejdení z jazykom ma to boli. Okolie mám boľavé.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

hoci ste už 2 týždne po extrakcii a nepopisujete komplikácie s hojením extrakčnej rany, čo je veľmi dobré, treba trpezlivo počkať až do úplného uzatvorenia rany sliznicou.

Pokým ďasno ranu neprerástlo a plne sa nezhojilo, akékoľvek prudké pohyby či cvičenie môže zvýšiť riziko krvácania rany, čo môže proces hojenia spomaliť alebo aj úplne prerušiť. To tvrdé a špicaté, čo jazykom cítite, je okraj kostnej lamely, je to po extrakcii normálne, kosť sa pomaly prestavia a prerastie sliznicou.

Pri extrakcii sa môže stať, že sa kúsok kostnej lamely aj odlomí, ak by sa tak stalo, telo úlomok sám vypudí vytlačením cez ďasno. Veľmi si do rany jazykom nechoďte, aby ste ju zbytočne nedráždili.

Ako každá iná rana kdekoľvek na tele, aj extrakčná rana je citlivá počas hojenia. Dodržiavajte odporúčania vášho zubného lekára, nejedzte na strane extrakcie nič tvrdé, sypké ani ostré, zuby okolo rany čistite jemnou kefkou, ústa vyplachujte odvarom z repíka alebo ústnou vodou s obsahom chlorhexidínu 0,20%, ale nevyplachujte cielene ranu.

Ak by sa bolesti stupňovali, ozvite sa svojmu zubnému lekárovi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská