Čo mi pomôže odstrániť zápach z ústnej dutiny?

Zodpovedané
28. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zápachu z ústnej dutiny. Podľa môjho zubára mám zuby v poriadku a podľa RTG kazy nemám. Zápach by sa teda nemal šíriť zo zubov.

Momentálne mám z jedného zuba vypadnutú vložku a cítim zápach, ale ten je cítiť aj inokedy.

Čo mi pomôže odstrániť zápach z ústnej dutiny?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak ste so svojím zubným lekárom vylúčili prítomnosť kazov, treba sa ešte zamerať na stav ďasien.

Odporúčam absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu a nechať si odstrániť tvrdé zubné povlaky (zubný kameň). Dentálna hygienička si s vami precvičí správnu techniku čistenia s použitím zubnej kefky a medzizubnej kefky a/alebo nite. Zápach z úst môže spôsobovať bakteriálny povlak, ktorý sa drží najmä pri ďasne a vyvoláva zápal ďasien. Baktérie v povlaku v mieste vypadnutej výplne alebo pod okrajom opuchnutého ďasna tvoria okrem kyselín aj páchnuce plyny (napríklad sírovodík, indol a skatol), ktoré môžete vnímať v podobe zápachu z úst.

Baktérie sa živia rozkladajúcimi sa zvyškami potravy, ktoré sa zachytia v medzizubnom priestore, pod prečnievajúcimi výplňami (nechajte si ich zabrúsiť/prerobiť) a protetickými prácami, napr. medzičlenmi mostíkov, ktoré je treba čistiť špeciálnymi plstenými niťami (nazývajú sa superfloss).

Na zníženie celkového množstva baktérii v ústach skúste používať antibakteriálnu ústnu vodu (napríklad s obsahom chlorhexidínu). Povlaky sa môžu držať aj na jazyku - pokiaľ je povlak viditeľný, jemne ho zotrite škrabkou na jazyk.

Myslite aj na dostatočný pitný režim, vyschnuté sliznice a zaschnutá slina tiež zapáchajú.

V zriedkavých prípadoch môže byť zápach z úst spôsobený inými ochoreniami, napr. pažeráka, žalúdka alebo aj pľúc - pre ďalšie vyšetrenie sa obráťte na svojho všeobecného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská