Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

všeobecne platí, že dojčenie samo o sebe má na kazivosti zúbkov menší podiel ako jedlá a nápoje, hoci ľudské mlieko obsahuje cukor, ktorý v ústach živí baktérie spôsobujúce zubný kaz.

Z prsníka mlieko dieťa aktívne saje a zároveň prehĺta (bradavka je vtiahnutá za zúbkami), čím sa zúbky dostávajú do kontaktu s mliekom menej, ako v prípade pitia z fľaše. Avšak v noci sa tvorí menej slín a ak dieťa zaspáva „na prsníku“, mlieko na zúbkoch zaschne a možnosti na rozvoj zubného kazu sa tým zvyšujú.

Preto by ste po dojčení mali vždy ústočká dieťaťu jemne vytrieť vlhkou handričkou alebo gázou obtočenou okolo prsta.

Čo sa týka mandarínok, ak zahrýzala dcérka do kôry len párkrát, neobávala by som sa poškodenia skloviny. Ide o citrusový plod, ktorého jadro je kyslejšie ako samotná kôra. Určite jej však treba vysvetliť, aby to nerobila (z hygienických dôvodov).

Čo sa týka vašej úlohy pri záchrane dcérkiných zúbkov, najdôležitejšie je dôkladné dočisťovanie po jedle, môžete k tomu použiť jednozväzkovú kefku s malou hlavičkou – touto kefkou dočisťujte len vy, dcérke ju do rúk nedávajte. Ďalej je možné posilňovať sklovinu zubným krémom Tooth Mousse, ktorý neobsahuje fluoridy a nemusíte sa obávať, že bude negatívne pôsobiť, ak ho dcérka prehltne. Až bude vedieť vypľúvať pastu po čistení, môžete používať aj fluoridačné gély ako Elmex gelée.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská