Čo sa stane, ak nebudem mať potvrdenie o návšteve zubára v tehotenstve?

Zodpovedané
14. júl 2019

Dobrý deň,

do pôrodu mi zostáva 5 mesiacov. No potrebujem potvrdenie od zubára, že som bola na prehliadke. Lenže ja mám panický strach zo zubárov a neviem si vôbec predstaviť k nemu ísť. Pritom som od môjho odišla kvôli zmene bydliska a teraz ani nemám túžbu ísť k novému.

Čo sa stane, ak nebudem mať potvrdenie o návšteve zubára v tehotenstve?

Ďakujem

Dobrý deň,

nestane sa vôbec nič, nakoľko návšteva zubného lekára počas tehotenstva nie je povinná. Ale je vysoko odporúčaná.

Počas tehotenstva máte u zubného lekára nárok na 2 preventívne prehliadky. Najlepšie je absolvovať preventívnu prehliadku hneď, ako zistíte, že ste tehotná.

Na základe zistení sa v prípade potreby naplánuje liečba počas druhého trimestra, kedy sa u tehotnej ženy môžu robiť všetky bežné zákroky. Na prelome druhého a tretieho trimestra je potom vhodná druhá preventívna prehliadka.

Čo sa týka potvrdenia o absolvovaní preventívnej prehliadky vo všeobecnosti platí, že ho potrebujete, ak má váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zmluvu s poisťovňami.

Ak v roku 2019 neabsolvujete preventívnu prehliadku, budete si v roku 2020 u zmluvného zubného lekára všetko platiť v plnej výške.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská