Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

výmena starých koruniek za nové je samozrejme možná, ale v prvom rade by som vašu mamu odoslala na profesionálnu dentálnu hygienu, kde jej okrem odstránenia povlakov a zubného kameňa zuby preleštia alebo vypieskujú, čím sa odstráni akékoľvek zafarbenie zubov (aj koruniek) a odhalí skutočná farba chrupu.

Odporúčam absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu v každom prípade, nakoľko pri výmene koruniek bude potrebné, aby boli ďasná pokojné a nezapálené a tiež pre stanovenie správnej farby nových koruniek na základe farby ostatných zubov.

Čo sa týka materiálu, existujú celokeramické dentálne materiály s výbornými estetickými vlastnosťami, ktoré sa používajú na fazety a korunky v prednom úseku po druhý črenový zub (5ku) a malé mostíky do maximálne 3 členov.

V postrannom úseku je kvôli nižším nárokom na estetiku a väčším nárokom na odolnosť voči žuvaciemu tlaku lepšie voliť kovokeramiku.

Zirkón patrí medzi najnovšie materiály v dentálnej protetike, vyžaduje jemnejší obrus piliera zuba, je extrémne silný, nevyvoláva nežiaduce reakcie a v niektorých ambulanciách vám vedia takúto korunku zhotoviť aj na počkanie.

Na druhej strane je esteticky menej vyhovujúci ako celokeramika a pokiaľ nie sú náprotivné zuby tiež okorunkované, častejšie dochádza k ich oteru a strate skloviny.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská