Je bezpečná dočasná výplň počas tehotenstva?

Zodpovedané
19. máj 2020

Dobrý deň

zub mi bol robený v druhom trimestri.

Je v tehotenstve bezpečné, ak je na pár týždňov zavedená zatiaľ dočasná výplň zuba (caryosan)?

Ďakujem

Dobrý deň,

prípravok Caryosan je zinkoxid - eugenolový cement, ktorý sa podľa pokynov výrobcu používa na zhotovenie provizórnych výplní, podložiek pri hlbokých kazoch a v endodoncií pri plnení koreňových kanálikoch gutaperčovými čapmi.

Cement umožňuje dobre uzavrieť zub bez rizika dráždenia okolitých tkanív. Jedna z jeho zložiek (eugenol) má dezinfekčný účinok (pôsobí proti baktériám) a predchádza aj vzniku pooperačnej citlivosti po vŕtaní či v prípade začínajúceho zápalu zubnej drene.

Caryosan nie je počas tehotenstva zakázané používať. Ide však o dočasnú výplň, ktorú by v budúcnosti mala nahradiť trvalá estetická výplň, inak sa zubné tkanivo môže ďalej kaziť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská