Je efektívnejšie bielenie ambulantne pomocou lampy Zoom alebo domáce bielenie Boutique Whitening?

Zodpovedané
22. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom bielenia zubov.

Je efektívnejšie bielenie ambulantne pomocou lampy Zoom alebo domáce bielenie Boutique Whitening?

Pri domácom bielení mi v ordinácii spravia odtlačky chrupu a dostanem silikónovú dlahu.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri profesionálnom domácom bielení zubov prebieha proces bielenia pod dohľadom zubného lekára, ktorý vám odporučí túto metódu na základe vyšetrenia vašich zubov a ďasien.

Toto vyšetrenie netreba podceňovať, pretože v prípade, že máte poškodenú sklovinu alebo ochorenie ďasien, bielenie by vám mohlo váš stav zhoršiť. Ak zubný lekár u vás bielenie odobrí, zhotoví vám nosič = dlahu, do ktorej si doma dáte gél a nasadíte na zuby presne podľa pokynov zubného lekára (treba dodržať postup nasádzania, dobu pôsobenia aj dôkladne odstrániť zostatky gélu z úst a dlahy). V priebehu domáceho bielenia by ste mali k zubnému lekárovi chodiť na pravidelné kontroly, aby vám mohol odporúčanú dobu pôsobenia alebo koncentráciu gélu upraviť podľa potreby. Pri správnej aplikácii a spolupráci so zubným lekárom je táto metóda bielenia bezpečná aj šetrná a viete ňou postupom času dosiahnuť požadované výsledky.

Ordinačné bielenie zubov je metóda pre dosiahnutie maximálneho bieliaceho účinku za čo najkratší čas (stačí 1-2 sedenia). Opäť platí, že prvým krokom je vyšetrenie vašich zubov a ďasien, potrebný je ich bezchybný stav, pretože pri tejto metóde sa používajú vysoké koncentrácie účinných látok. Pri ošetrení vám zubný lekár izoluje ďasná a pery, aby sa na ne nedostala bieliaca látka.

Zubný lekár musí presne dodržať postup nanesenia gélu a aplikačné časy. Lampa sa používa k urýchleniu oxidačnej reakcie peroxidu a zubný lekár počas procesu bielenia môže gél premiešavať, aby sa ku sklovine dostala vždy nová vrstva gélu. Vzhľadom na vysokú koncentráciu peroxidu existuje riziko vzniku precitlivenosti zubov, čo sa môže prejaviť v priebehu bielenia a pretrvávať počas viacerých dní po bielení. Zubnú sklovinu je preto potrebné upokojiť, hydratovať a remineralizovať, k čomu vám zubný lekár dá odporúčania a pokyny.

Ak si to zhrnieme, domáce bielenie je šetrnejšie, ale vyžaduje viac času, zatiaľ čo ordinačné je efektívnejšie, ale riziko nežiaducich účinkov je vyššie. Rozhodnutie je na vás, ale tiež na odporúčaní vášho lekára po tom, čo vás náležite vyšetril.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská