Je endodoncia bolestivá?

Zodpovedané
5. jan 2019

Dobrý deň,

v najbližšom čase ma čaká endodoncia na 2 stoličkách a mám veľký strach pred bolesťou. Naposledy mi ťahali sedmičku a po podaní injekcie som skoro nič necítila. Bude ma endodoncia bolieť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

endodoncia (ošetrenie koreňových kanálikov) spočíva v odstránení zapálenej/mŕtvej zubnej drene z dreňovej dutiny, sprístupnení, rozšírení a prečistení koreňových kanálikov, ich preplachu dezinfekčnými roztokmi a zaplnení špeciálnym materiálom. Ak sa pacient dostaví na ošetrenie s pulzujúcou bolesťou, reaguje na teplo alebo opuchá, najčastejšie ide o „odumierajúci“ zub. Endodonciu však vyžadujú aj zuby, ktoré „umreli“ bezbolestne, často bez toho, aby o tom pacient vedel, čo si vie zubný lekár potvrdiť röntgenovou snímkou. Neviem, aký je váš súčasný stav a či máte momentálne bolesti. Pokiaľ áno, zubný lekár vám samozrejme zub znecitlivie lokálnou anestézou. Ak bolesti nemáte a zuby odumreli už dávnejšie, nebude potrebná. Bolesť nebudete cítiť, môžete občas ucítiť jemné pichnutie alebo tlak.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská