Je kašeľ následok anestézie?

Zodpovedané
17. mar 2019

Dobrý deň,

včera sme s 5 ročnou dcérkou absolvovali ošetrenie zubných kazov v celkovej anestézii. Všetko prebehlo v poriadku. Dnes ráno začala pokašliavať, taký vlhký kaľeľ. Iné potiaže nemá.

Môže to byť následok anestézie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokašliavanie nemusí mať žiadnu príčinnú súvislosť s absolvovaným stomatologickým ošetrením, preto sa dopredu neobávajte a dcérku len pozorujte. Vedzte, že celková anestézia mení normálne dýchanie a v dolných dýchacích cestách sa môže nahromadiť hlien, ktorý teraz dcérka vykašliava.

Na druhej strane však treba myslieť aj na možnosť vdýchnutia cudzieho telesa (kúsku zubu/výplne apod.) počas ošetrenia.

Ide o zriedkavú komplikáciu ošetrenia, prejavujúcu sa rozvojom silného kašľa krátko po zákroku, ktorý môže pretrvávať, ale aj odznieť, a medzi ďalšie príznaky patrí horúčka, bolesť na hrudníku, dýchavičnosť.

Ak by sa u Vašej dcérky objavil akýkoľvek z týchto príznakov, odporúčam obrátiť sa na pediatra a zhotoviť dcérke röntgen pľúc.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská