Je možné dať fazetu na prednú dvojku?

Zodpovedané
14. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V podstate mám rovné zuby, až na jeden, ktorý sa mi posunul o dosť dozadu oproti ostatným. A to vtedy, keď mi ho pred vyše 10 rokmi liečila zubárka, nakoľko mi hrozila resekcia. Pýtala som sa jej na fazetu na zub. Ona však povedala, že mi ho vybieli a bude fajn. Zub v poriadku nie je. Jedná sa o prednú dvojku.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je druhý rezák mŕtvy a správne endodonticky ošetrený (= vyčistený a zaplnený koreňový kanálik bez nutnosti resekcie koreňa alebo výmeny koreňovej výplne), ale vnútorným bielením sa nedosiahol požadovaný estetický vzhľad, môžete si na zub nechať zhotoviť fazetu alebo korunku.

Rozhodnúť by mal váš zubný lekár na základe posúdenia stavu zvyškových tvrdých zubných tkanív - ak väčšinu zubu tvorí zubná výplň (plomba), volila by som skôr keramickú celoplášťovú korunku ako fazetu, nakoľko fazeta by nemusela držať a mohla časom odpadnúť. Jedným aj druhým protetickým riešením by malo byť možné napraviť nesprávny sklon zubu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská