Je možné riešiť jeden krivý zub inak ako strojčekom?

Zodpovedané
16. jún 2019

Dobrý deň,

mám 20 rokov a horný predný zub mi krivo prerastá cez vedľajší. Dosť to vidieť a navyše mi to aj prekáža, keďže si stále pri rozprávaní o zub udieram ústa.

Je možné riešiť jeden krivý zub inak ako strojčekom?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

drobné estetické nedostatky zubov, ako je poškodenie (napríklad po úraze), zafarbenie (ktoré sa nedá očistiť pieskovaním alebo bielením) alebo mierne skrivenie (ak nie je metódou voľby ortodontická liečba - zubný strojček), je možné riešiť zubnými fazetami.

Fazety sú keramické a lepia sa na prednú stranu zubu, ktorej sklovina sa zväčša len jemne obrúsi. Nie sú vhodné pre pacientov so zvýšenou kazivosťou zubov alebo nočným škrípaním zubov. Zuby musia byť zdravé alebo ošetrené, nemôžu mať aktívne kazy alebo staré netesniace plomby, prípadne kaz pod plombou.

O fazety sa treba starať dôkladnou domácou dentálnou hygienou, hlavne v oblasti ďasna a v medzizubnom priestore. Pri správnej starostlivosti vydržia v priemere 10 rokov. Nakoľko je sklovina pred nalepením jemne obrúsená, staršiu alebo poškodenú fazetu treba nahradiť novou, inak by boli zuby citlivé.

Poraďte sa so svojím lekárom, či je vo vašom prípade možné aplikovať fazety na prvé rezáky, aby sa dosiahol požadovaný výsledok. V prípade väčšej odchýlky od ideálneho postavenia zubov nie je možné zuby esteticky "doladiť" len s použitím faziet. Preto by ste mali zvážiť aj možnosť ortodontickej liečby a poradiť sa so špecialistom - čeľustným ortopédom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská