Je možné robiť chirurgickú extrakciu ležatých osmičiek pri menzese a herpese?

Zodpovedané
25. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Už 7 mesiacov som objednaná na stomatochirurgiu do Ružinova. Termín mám 25.1.2019. Avšak je tu šanca, že práve vtedy budem mat menzes. Je to veľký problém?

Môže mi nezaúčinkovať anestéza, alebo budem veľmi krvácať z rany? Môj sprievodný predmenštruačný jav je vždy herpes. Podchytila som ho včas, od začiatku ho natieram Zoviraxom.

Je tu šanca, že ma budú operovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

menštruačné krvácanie nie je z pohľadu dentoalveolárneho chirurga priaznivým faktorom, ale na druhej strane ide u ženy o normálny proces, ktorý by nemal chirurgický zákrok znemožniť. Vždy záleží na samotnom lekárovi, či sa rozhodne zákrok realizovať alebo odložiť. Počas menštruačného krvácania môžete byť precitlivenejšia, podráždenejšia, teda zákrok môžete viac pociťovať ako nepríjemný a ťažšie spolupracovať. Vaše ďasná môžu byť napuchnuté a krvácavé, rovnako krvácanie z rany môže byť silnejšie a zdĺhavejšie – počas menštruačného krvácania sú zmeny faktorov zrážania krvi minimálne, tesne pred začiatkom menštruačného krvácania je čas zrážania krvi predĺžený. Herpetický prejav v predmenštruačnom období môže mať súvis s vplyvom hormónov na váš imunitný systém, môžete byť preto náchylnejšia aj na iné infekcie, čo by mohlo ďalej skomplikovať proces hojenia. Najlepší čas na plánovanie chirurgického zákroku je ku koncu/tesne po menštruačnom krvácaní, kedy sú hladiny hormónov najnižšie. Ak by ste sa v budúcnosti chystali podstúpiť iný chirurgický zákrok, plánujte úpravu menštruačného cyklu so svojím gynekológom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská