Je možné vytrhnúť mi zub múdrosti?

Zodpovedané
31. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám zub múdrosti, ktorý je do väčšej polovice odkrytý, ale mi nerastie. Je stále a aj bude vrastený do kosti. To mi dávnejšie už potvrdili na RTG. Mám na ňom rozsiahly kaz, ktorý je z boku prehĺbený. Viac dní ma bolí a viem, že mi to musí urobiť len zubný chirurg.

Aké mám možnosti v tejto situácii?

Bolesť sa už vydržať nedá, bolí ma už aj ucho a takto na liekoch existovať nemôžem.

Je možnosť vytrhnutia tohto zubu?

Ďakujem

Dobrý deň,

v súvislosti s pandémiou Covid-19 to bude teraz žiaľ komplikovanejšie, nakoľko ťahanie semiretinovanej (poloprerezanej) osmičky je plánovaný výkon. Pokiaľ však máte silné bolesti, váš stav je akútny a treba ho riešiť.

Ak je váš zubný lekár zároveň aj dentoalveolárny chirurg (veľa súkromných zubných lekárov má túto špecializáciu), môže vás ošetriť po telefonickom dohovore, kedy vás objedná na presný termín. Ak nemá špecializáciu dentoalveolárneho chirurga, mal by vás vedieť odkázať na pracovisko, ktoré vás ošetrí, najskôr na väčšiu kliniku, s ktorou je dohodnutý, prípadne na nemocničné pracovisko.

Mali by ste mať so sebou aj posledný röntgenový snímok. Ak by sa náhodou stalo, že problém nevyriešite cez vášho zubného lekára, obráťte sa aj na pohotovostné ambulancie vo vašom meste a informujte sa u nich.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská