Je na mojom RTG viditeľný kaz, ktorý by mohol spôsobovať krvácanie ďasien?

Zodpovedané
28. máj 2020

Dobrý deň,

rada by som sa opýtala na môj RTG, lebo nemám možnosť ísť k zubárovi. Pociťujem bolesti v celej ľavej hornej časti a rovnako mi táto časť najviac krváca.

Krváca aj zvyšok ďasien, ale väčšinou len pri umývaní zubov, alebo pri čistení zubnou niťou.

Je na RTG viditeľný nejaký kaz ale iný problém, ktorý by mohol spôsobovať aj krvácanie ďasien?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

snímka, ktorú ste mi zaslali, sa na stránke Modrého koníka zobrazí len v nízkom rozlíšení, nemôžem si ju nijak zväčšiť ani upravovať a preto mi nie je umožnené náležite ju zhodnotiť.

Predpokladám, že ste zhotovenie OPG snímky absolvovali na základe výmenného lístka od vášho zubného lekára (nakoľko je v zmysle ustanovení nariadenia vlády SR č.340/2006 Z.z. o ochrane zdravia pred nepriaznivými účinkami ionizujúceho žiarenia nutné pred RTG vyšetrením priniesť žiadanku podpísanú odosielajúcim (indikujúcim) lekárom), mali by ste ju preto spätne doručiť práve indikujúcemu lekárovi a s ním ju aj konzultovať.

Na určenie diagnózy existuje štandardný postup, ktorý zahŕňa samotné vyšetrenie v zubolekárskom kresle, odobranie anamnézy (otázky ohľadom vášho zdravia a prípadných problémov, s ktorými k zubnému lekárovi prichádzate) a pomocné vyšetrenia.

V on-line poradni sa žiaľ určiť diagnóza takýmto spôsobom nedá. Čo sa týka vzťahu krvácania ku kazu, krvácanie môže prítomnosť kazu podporovať len v tom zmysle, že v mieste kazu sa množia baktérie, zachytávajú sa zvyšky potravy a vytvára sa vrstva bakteriálneho povlaku.

Krvácanie je však prejav ochorenia ďasien, teda mäkkých tkanív ústnej dutiny. Faktorom pre ochorenie ďasien je v prvom rade tvorba už spomínaného bakteriálneho povlaku pri nedostatočnej dentálnej hygiene, ďalej u žien hormonálne zmeny, alebo aj celkové ochorenia.

Bolesť ľavej čeľuste môže súvisieť s rastom zubu múdrosti, môže však aj nesúvisieť so zubami, napríklad pochádzať od prínosových dutín (v čase ochorenia horných dýchacích ciest).

Odporúčam dostaviť sa na riadne vyšetrenie k svojmu zubárovi, poradiť sa s ním o potrebe absolvovania profesionálnej dentálnej hygieny, prípadne konzultovať špecialistu na sliznice ústnej dutiny - parodontológa.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská