Je normálne, že 4,5 ročnému chlapcovi sa kývajú zuby?

Zodpovedané
24. nov 2019

Dobrý deň,

môjmu 4,5 ročnému synovi sa začali kývať zuby. Pred tromi týždňami sa začal sťažovať, že ho bolí jeden zub na spodnej sánke. Asi dvojka. Išli sme k zubárke a tá mi ukázala, že sa mi kýve. Podobne aj predné horné hryzáky.

Pýtala sa, či ich má vytiahnuť, alebo počkáme kým sa vykývu. Syna som nechcela stresovať, tak sme ich nedali vytrhnúť.

Je normálne, že sa mu začali zúbky kývať tak skoro?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nie je to štandardné, ale môže sa to stať. Začiatok rozpúšťania (resorpcie) koreňa mliečneho dolného prvého rezáka je približne v 3,5. roku života, dolného druhého rezáka a horného prvého rezáka približne v 4. roku života.

Rýchlosť resorpcie je u každého dieťaťa iná, ale niektoré štatistiky udávajú, že prvý zub, ktorého koreň sa z polovice rozpustí, je práve dolný druhý rezák a to práve medzi 4,5. a 5. rokom života. V praxi skôr záleží na tom, ako dieťa kývavosť zubov znáša.

Rozpúšťanie koreňa spôsobí na zvyškovej časti zubu ostrý okraj, čo môže syna pichať. Ak by mu bolesti sťažovali jedenie, bude lepšie zub vytiahnuť.

V opačnom prípade je ho možné ponechať, kým sám nevypadne.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská