Je normálne, že mi zo zubu 5x vypadla plomba?

Zodpovedané
27. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už od roku 2017 mi moja pani zubárka robí jeden zub. 5x mi vypadla z neho plomba. Minulý pondelok mi dala do neho vložku, ktorá mi po 2 dňoch vypadla. Vo štvrtok mi dala cement, ktorý na ďalší deň vypadol. V piatok mi konečne spravila RTG a nebolo tam nič vidieť.

Keď mi však vŕtala, tak aj cez injekciu som cítila bolesť. Dala mi nerv von a dostala som vložku na preliečenie. Teraz ma síce už zub nebolí, ale mám pocit, že mi vložka opäť vypadne. Mám také ako keby ťukanie v tom zube pod vložkou.

Je to normálne, že mi takto vypadáva vložka a plomby?

Zuby si umývam opatrne a na tej strane ani nehryzem jedlo.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

bolesť po ošetrení koreňových kanálikov (endodoncií) je bežný jav, nakoľko pri vyberaní drene zubu a čistení stien kanálikov koreňovými nástrojmi sa môže rozdráždiť aj tkanivo za otvorom v hrote koreňa, čo sa prejaví citlivosťou do pár dní po ošetrení.

Niektoré zuby tiež "neznesú" dezinfekčnú vložku v koreňovom kanáliku a uzavretie dočasnou výplňou, v zube sa po ošetrení objavia tlaky a dočasnú výplň treba vyškrabať, aby sa tlak uvoľnil.

Čo sa týka vypadávania výplní z daného zubu, príčinu by som hľadala v nesprávnom zhryze. Často sa stáva, že keď protiľahlé zuby do seba nezapadajú, tlak pri zhryze sa nerovnomerne prenáša a zo zubu sa buď obrusuje či odštepuje zubné tkanivo alebo výplne.

Príčinou zlého držania výplne môže byť aj nedostatok tvrdých zubných tkanív, najmä skloviny, na ktorú sa materiál výplne hlavne viaže. Nakoľko je teraz tento zub už umŕtvený, odporúčam dokončiť ošetrenie koreňových kanálikov, zub zaplniť a spevniť korunkou.

Rovnako však odporúčam posúdenie zhryzu a jeho prípadnú liečbu/úpravu v budúcnosti.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská