Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

pri apikálnej periodontitíde, teda pri zápale závesného aparátu zubu v okolí hrotu zubného koreňa, sa infekcia často šíri do kosti, kde sa môže vytvoriť ložisko baktérií a hnisu, často spôsobujúce opuch.

Ak by šlo o reakciu na podanie lokálnej anestézie, bolo by skôr podráždené alebo zapálené ďasno v mieste vpichu, časom sa tu môže vytvoriť absces s hnisom, ale vo vašom prípade skôr predpokladám, že opuch ráno po zákroku súvisí s infekciou z mŕtveho zubu, ktorá sa stále nachádza v kosti v oblasti dna kostného lôžka zubu.

Otvorením a prvotným prečistením mŕtveho zubu sa tlaky uvoľnia, nie každý zub však v tomto štádiu "zvládne" opätovné uzatvorenie zubu dezinfekčnou vložkou a dočasnou výplňou. Táto dočasná výplň je ľahko vyškrabateľná, má drobivý charakter.

V prípade pulzujúcich bolestí a opuchu sa odporúča si výplň vyškrabnúť, zub ponechať otvorený a urgentne sa dostaviť k zubnému lekárovi, aby v ošetrení pokračoval. Antibiotiká treba doužívať, ale stav si vyžaduje najmä ošetrenie koreňových kanálikov, aby sa zdroj infekcie odstránil.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská