Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

mliečne zúbky sa veľmi ľahko pokazia, či už kaz vznikne na žuvacej plôške alebo v mieste dotyku s vedľajším zubom, kaz sa následne rýchlo šíri do hĺbky.

Mliečna 5ka (druhá mliečna stolička) je veľmi dôležitý zub, po prerezaní 6ky (prvej trvalej stoličky) zabezpečí jej správne postavenie a zároveň drží miesto trvalej 5ke (druhému črenovému zubu), ktorá sa zvyčajne prerezáva v období od 10. do 12. roku.

Pretrvanie mliečnej 5ky je v detských ústach dôležité do úplného prerezania a "dohryznutia" trvalých 6tiek, ktoré budú ďalej držať výšku zhryzu. Kazy na mliečnych zuboch sú zdrojom baktérii pre celú ústnu dutinu a v medzizubných priestoroch sa môže kaz rozšíriť z pokazeného zubu na zdravý zub. Ak je syn neošetriteľný, môžete sa so svojím zubným lekárom dohodnúť, že kazy na mliečnych zuboch nebudete riešiť, domáca dentálna hygiena je však kľúčová a pravidelné preventívne prehliadke nevyhnutné. Pri akútnej bolesti zúbkov by som kvôli zlej spolupráci detského pacienta volila skôr mliečny zúbok vytiahnuť ako ošetrovať vŕtaním a plnením.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská