Je potrebné teda prejsť na zubnú pastu od 6 rokov?

Zodpovedané
27. jan 2020

Dobrý deň,

4,5 ročná dcérka už nemá 4 mliečne zúbky, ďalšie dve sa hýbu. Spodné 1 už má prerezané a asi 0,5 cm von.

Je potrebné teda prejsť na zubnú pastu od 6 rokov?

Je v poriadku, ak aj naďalej bude používať tú, čo je od narodenia?

U zubára sme prvýkrát boli v septembri a vtedy mala ešte všetky zúbky.

Je potrebné ohlásiť zubárovi, že jej vypadávajú, alebo stačí ak to uvidí pri najbližšej prehliadke?

Ďakujem

Dobrý deň,

je úplne v poriadku, ak zostanete pri pôvodnej zubnej paste, teda tej od prvého zúbka. Výrobca možno udáva, že od narodenia, kým ešte nie sú v ústočkách dieťaťa zuby, je jej používanie zbytočné.

Dcérka je, čo sa týka zubného veku, vývojovo trochu popredu, nemusí to však platiť pre vývoj všetkých zubov.

Má už prerezané aj 6tky - prvé trvalé stoličky? Ak áno, počkala by som na úplné vyrastenie týchto trvalých zubov (6 a 1) a potom prešla na pastu pre zmiešaný chrup (pre deti od veku 6 rokov).

Nezabudnite však na to, že pri jej použití sa predpokladá, že dieťa už je natoľko rozumné, že pastu neprehĺta, ale ju vypľuje. Ak to vaša dcérka vie, nemusíte sa pasty s vyšším obsahom fluoridov obávať. K zubnému lekárovi sa objednajte na marec, čo je 6 mesiacov od predošlej preventívnej prehliadky.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská